logo spichlerz kultury

napisz do nas

Polski plakat filmowy

Polski plakat filmowy

Polska o dziesiątek lat jest kojarzona z nowoczesną sztuką plakatową. Kiedy w latach 80. na Zachodzie plakat spełniał głównie funkcje reklamowe towarów i usług kapitalizmu, w naszym kraju ta forma wyrazu była głosem artystów w sprzeciwie politycznym. Dzisiaj coraz trudniej wskazać artystycznie interesujący i reklamowo skuteczny afisz, któremu towarzyszyłoby takie wyrafinowanie artystyczne, jak w latach ubiegłych. Zagrożonemu istnieniu plakatu artystycznego w Polsce przyszli w sukurs miłośnicy i kolekcjonerzy tej formy sztuki.
Wystawa „Polski plakat filmowy” to projekt Fundacji Spichlerz Kultury. Ideą jest zaprezentowanie polskiego plakatu artystycznego. Na wystawę zostanie przeznaczonych kilkadziesiąt z ponad setki afiszy filmowych zaprojektowanych w latach 80. W tej kolekcji oprócz dzieł autorów, którzy zaczynali u boku mistrzów Polskiej Szkoły Plakatu, znajdziemy również dobrze znane nam współcześnie nazwiska, takie jak Andrzej Pągowski, Wiesław Wałkuski, Lech Majewski, Jan Młodożeniec, Jakub Erol, Janusz Obłucki, Elżbieta Procka, Hanna Bakuła, Grzegorz Marszałek, Edward Lutczyn, Jan Lenica, Marek Płoza, Mirosław Łakomski, Witold Dybowski i inni. 
Wystawa „Polski plakat filmowy” pokazuje, że polski afisz stanowił nie tylko artystycznego gatunku grafiki użytkowej. W Polsce o plakacie mówi się najczęściej w związku z powstałą po drugiej wojnie światowej Polską Szkołą Plakatu, a o późniejszych afiszach się nie wspomina. W latach 80. plakaty nie tylko bardzo dużo mówiły o samych filmach, ale też o wyjątkowej o sytuacji w kraju. „Plakat to najkrótsza recenzja film” – mówi jeden z wielu wybitnych autorów plakatu Andrzej Pągowski. I coś w tym jest.

w lewo w prawo
zobacz