logo spichlerz kultury

napisz do nas

Muzeum Plakatu

Muzeum Plakatu w Bagieńcu

Kiedy w Świdnicy likwidowano poniemieckie kino Gdynia, poznałam jego wieloletniego kierownika Sebastiana Scheera, który po ojcu Andrzeju przejął miłość do 10 muzy.
Trudno jemu jak i mi było się rozstać z historią tego miejsca, bo kino "Gdynia” - pierwotnie niemieckie Unionstheater - działało od 1921 roku. Wybudowane zostało na miejscu spalonego browaru przy ul. Zygmuntowskiej. Trzy lata później przedsiębiorczy Arthur Barndt, właściciel dwóch innych kin w mieście, postanowił rozszerzyć działalność i przejmując Unionstheater, zmienił jego nazwę na Schauburg Niederstadt. Do ostatnich chwil jego istnienia w górnych narożach ekranu widniały inicjały dawnego właściciela kina: z lewej A i z prawej B. W 1931 roku właściciel udźwiękawia kino, a rok przed wojną przeprowadza gruntowną modernizację.
Po wojnie, w nowej rzeczywistości z nową nazwą „Gdynia” kino ruszyło w lipcu 1945 roku. Miało wówczas ponad 700 miejsc w tym balkon. Tak wielka liczba miejsc kinowych była rzeczą bardzo istotną, gdyż nie istniała jeszcze telewizja, a kino było wielką atrakcją.
Mijały lata i świdnickie kameralne kino przyćmił urok nowych, wielkoekranowowych sal kinowych we wrocławskich galeriach handlowych. Gwoździem do trumny "Gdyni" było wybudowanie Galerii Świdnickiej, gdzie tuż za rogiem powstało nowoczesne, pachnące nowością kino. Kino zamknięto latem 2013 roku. Wraz z jego zamknięciem Sebastian Scheer stracił pracę. Swą kolekcję plakatów postanowił przekazać do Bagieńca i w ten sposób stał się współtwórcą powstania idei założenia Muzeum Plakatu w Bagieńcu. Osobą, która od początku popierała pomysł założenia Muzeum była młoda i ambitna animatorka kultury, spec od pisania projektów Marysia Zięba. Ona wraz z Marysią Mazurek były koordynatorkami pierwszego projektu unijnego "Młodzież w działaniu", który miał na celu zarchiwizowanie plakatów, ich oprawę oraz stworzenie pierwszej wystawy. Dzięki wydarzeniu plakaty ponownie ujrzały światło dzienne. Eksponowane były na wystawie towarzyszącej Festiwalowi Filmów Dokumentalnych "Okiem Młodych" oraz podczas plenerowej wystawy w Bagieńcu. Szczególnie ta druga impreza pokazała, że Bagieniec jest miejscem, gdzie ludzie chętnie będą przyjeżdżać, by je podziwiać.
Siedziba Fundacji Spichlerz Kultury znajduje się we wsi Bagieniec w obiekcie historycznie należącym do właścicieli tamtejszego zamku położonego na skale i otoczonego fosą. Spichlerz otoczony jest stajniami, gdzie dziś również stoją konie, które będą nadawać malowniczego tła wydarzeniom kulturalnym. Siedziba naszego muzeum nawiązuje do Muzeum Plakatu w Wilanowie, które mieści się w zabytkowej ujeżdżalni. Samo muzeum plakatu znajdzie miejsce w trzykondygnacyjnym spichlerzu, gdzie jest wystarczająca powierzchnia wystawiennicza do ekspozycji polskich plakatów filmowych. Na najwyższej kondygnacji – strychu będą skromne, ale charakterem nawiązujące do konwencji obiektu pokoje gościnne dla wykładowców i gości wydarzeń. Znajdzie tu również miejsce Inkubator Kultury i Tradycji promujący lokalną twórczość i produkty. Spichlerz stanie się miejscem, gdzie odbywać się będą Dni Goethego i Europejski Dzień Sąsiada. Planów jest wiele i będziemy je krok po kroku realizować.   

w lewo w prawo
zobacz