logo spichlerz kultury

napisz do nas

Aktualności

12-06-2015 08:20

Mili goście w Spichlerzu Kultury!

9 czerwca młodzież z Gimnazjum Integracyjnego z Ewangelickiego Centrum Edukacji im.Marcina Lutra oraz wychowankowie niepublicznego szkolno­wychowawczego Ośrodka Socjoterapii we Wrocławiu gościła w siedzibie Fundacji Spichlerz Kultury. W wycieczce do Bagieńca dzieciom towarzyszyły opiekunki Dorota Brożek, Katarzyna Pustelnik oraz Liliana Chromińska, a wszystko to w ramach warsztatów aktywnej percepcji sztuki projektu realizowanego przez Stowarzyszenie "Jest Człowiek". W ramach wizyty dzieci zapoznały się z działalnością fundacji oraz wizęły udział w warsztatach plastycznych, ktore były doskonałą formą terapii.

Serdecznie dziękujemy za odwiedziny!

 


09-02-2015 12:44

Pomyślne zakończenie realizacji projektu "Remont i doposażenie budynku spichlerza w Bagieńcu na potrzeby działalności Gminnego Inkubatora Produktów Lokalnych"

Pod koniec stycznia zakończyliśmy prace w ramach projektu inwestycyjnego, w ramach którego dokonaliśmy adaptacji budynku starego spichlerza  na potrzeby Gminnego Inkubatora Produktów Lokalnych w Bagieńcu. 

Projekt został dofinansowany w ramach Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie. Operacja współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach działania Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju” – mały projekt Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013. 10-06-2014 11:46

Program Dni Goethego W Bagieńcu! Zapoznajcie się zapisujcie na warsztaty i wydarzenia!


Dni Goethego 21-22 czerwca 2014

Zapisy na warsztaty, slam poetycki i plener fotograficzny: zapisy@spichlerzkultury.pl, w tytule maila prosimy wpisać nazwę wydarzenia, w treści imę, nazwisko i numer telefonu.

Sobota 21.06.2014

12.00- 13.00 „Baśniolandia” warsztaty literackie dla dzieci od 3 do 6 lat . Każdy maluch, z rodzicem lub bez, może w wesołej atmosferze spędzić czas na wspólnym głośnym czytaniu, zabawach ruchowych i plastycznych. Prowadzenie: Miejska Biblioteka Publiczna im Cypriana Kamila Norwida w Świdnicy.

13.00- 15.00 „Wokół książki” warsztaty literackie dla dzieci w wieku od 6 lat wzwyż. Są to nie tylko fascynujące spotkania z książką, ale również świetna zabawa, dzięki której dziecko poznaje świat i wyraża samego siebie. Prowadzenie: Miejska Biblioteka Publiczna im Cypriana Kamila Norwida w Świdnicy.

12.30- 16.00 Plener fotograficzny inspirowany epoką romantyzmu . Prowadzenie: Świdnicka Fotografia Niezależna 

16.30- 18.00 Slam poetycki- alternatywny konkurs poezji. Punktem specjalnym slamu będzie stand up w wykonaniu Krzysztofa Gajosa.t.: Manifest Pana Gajosa. Prowadzenie: Spotkania z Poezją.
SLAM to skrzyżowanie poezji i performance’u, stawiające na pierwszym miejscu kontakt poety z ludźmi, którzy słuchają jego wierszy. W slamie mogą wziąć udział wszyscy chętni poeci, zarówno ci którzy zajmują się poezją w jej klasycznej formie jak i freestylerzy

18.00  Oficjalne rozwiązanie konkursu fotograficznego. Prowadzenie: Świdnicka Fotografia Niezależna. 

18.30 „Kubuś i jego Pan”- wyk. Teatr „Bezdomny” im. Bohumila Hrabala w Żarowie. 
Reżyseria: Ryszard DykcikWykonanie: Dorota Pawlicka, Paulina Siedlecka, Alicja Durka, Monika Falkowska, Aleksandra Dydyńska, Wojciech Kutołowski, Beniamin Dykcik, Robert Zawalski, Piotr Wardach, Ryszard Dykcik, Szymon Matyjasik, Tomasz Łabuda


Niedziela 22.06.2014

 12.00- 15.00 „Ballada jako wyobrażenie świata” - warsztaty literackie.Podczas warsztatów zostanie zaprezentowana teoria ballady w odniesieniu do klasycznych realizacji tego gatunku. Obok zagadnień teoretycznych zostanie poruszony problem przemiany ballady (od średniowiecznych ballad ludowych przez ballady artystyczne w dobie romantyzmu po awangardowe realizacje modernistyczne) oraz problem kontekstu filozoficznego jako głównego uwarunkowania struktury tego gatunku. Prowadzenie: Wojciech Koryciński

13.00- 13.45 Spotkanie autorskie z bajkopisarką- Eweliną Kościelniak, z okazji wydania książki „Karol w krainie Orfanto”. Wyjątkowa okazja by najmłodsi mogli osobiście poznać autora książki, porozmawiać z nim o losach bohatera, inspiracjach i spędzić czas na wspólnej zabawie. 

14.00- 17.00 Piknik międzypokoleniowy- uczestnicy projektu Jaworzyna 60+ zapraszają na animacje i zajęcia artystyczne dla całej rodziny. Prowadzenie: Monika Masłowska, Elżbieta Dudziak

14:00- 15:30 Zaułek kuglarzy”- warsztaty kuglarskie podczas których będzie można poznać techniki wprowadzania w ruch dwóch, trzech a nawet czterech piłek oraz innych przedmiotów prosto ze świata cyrku. Prowadzenie: Tomasz Nycz

16.30- „Mój Mono.Meta.Teatr” plenerowy spektakl teatralny. 
Reżyseria: Tomasz Nycz. Wykonanie: Tomasz Nycz. Hiperteatralny absurd. Spektakl przedstawia zagmatwanego we własnej wyobraźni szalonego twórcę, który za wszelką cenę próbuję przemycić pierwiastek samego siebie poprzez świadomą, czasami wymuszoną interakcję z publicznością, która zostaje wciągnięta w znakomitą improwizowaną opowieść.


18:00 – Tantua – koncert w plenerze. Tantua to świdnicki zespół czerpiący inspiracje z wielu zakątków świata. Instrumentarium zespołu jest bardzo bogate, w ich muzyce można odnaleźć elementy nuty etnicznej, folkowej i world music.

Imprezy towarzyszące

*Antykwariat na łące. 
Świdnicki antykwariat wietrzy półki na łące i z okazji Dni Goethego oferuje zakupu dobre pozycje w promocyjnych cenach. 

*Punkt wymiany książek .
Przynieś, dziel się i wymieniaj!  

*Plenerowa wystawa prac uczniów III Liceum Ogólnokształcącego w Świdnicy.

Kontakt w sprawach wszelkich : biuro@spichlerzkultury.pl

Organizatorzy: Fundacja Spichlerz Kultury, Fundacja Teatr Bezdomny

 

Partnerzy wydarzenia: Startostwo Powiatowe w Świdnicy, Gmina Jaworzyna Śląska, Teatr Bezdomny im Bohumiła Hrabala w Żarowie, Miejska Biblioteka Publiczna im Cypriana Kamila Norwida w Świdnicy, III Liceum Ogólnokształcące w Świdnicy, Spotkania z Poezją, Świdnicka Fotografia Niezależna, Maks Smyczyński Make-up, Tantua, Sklep Empik w Galerii Świdnickiej.

 

 

 

 

 

 

 


06-06-2014 10:18

Warsztaty tapicerskie w Spichlerzu Kultury!

Już 14 czerwca w godzinach 10.00- 14.00 zapraszamy do Bagieńca na warsztaty tapicerskie! Warsztaty pomogą w zdobyciu nowych umiejętności, rozwijaniu kreatywności i przedsiębiorczości. Pod okiem mistrza- pana Czesława Dymitruka, każdy uczestnik wykona według własnego pomysłu nowe obicie do fotela kinowego- odnowione w ten sposób fotele stworzą w przyszłości salkę projekcyjną, która będzie działała w Bagieńcu. Udział w warsztatach jest bezpłatny. Dzięki uprzejmości firmy Dekoria,  zapewniamy niezbędne materiały. Wszystkich zainteresowanych prosimy o nadsyłanie zgłoszeń na adres zapisy@spichlerzkultury.pl, w tytule maila wpisując "warsztaty tapicerskie" , a w treści podając imię, nazwisko i numer telefonu. Ilość miejsc ograniczona, o udziale zadecyduje kolejność zgłoszeń.

 

Projekt jest finansowany ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego.

 

Dziękujemy firmie Dekoria za pomoc w pozyskaniu tkanin potrzebnych do warsztatów.

 


27-05-2014 08:45

Sezon kulturalny w Bagieńcu rozpoczęty!

W niedzielę 25 maja gościliśmy w Bagieńcu Trio Jak Amadeusz, zaproszone przez zaprzyjaźnioną z nami Fundację Karkonosze Muzyka Serc. Muzycy wykonali dla nas koncert smyczkowy, na który zaprosiliśmy naszych sąsiadów i przyjaciół. Pięknym uzupełnieniem dla muzyki były prace świdnickiego artysty Roberta Kukli, które stworzyły niezwykły mariaż z pięknem otoczenia. Była to piękna okazja aby uczcić obchodzony 27 maja Europejski Dzień Sąsiada. 

Już wkrótce kolejne kolturalne spotkania w Bagieńcu, tymczasem zapraszamy do obejrzenia zdjęć z koncertu!

Projekt był współfinansowany ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego.

 

 

 


02-04-2014 12:21

Warsztaty muzyczne

Rozpoczęliśmy warsztaty muzyczne...


17-03-2014 08:24

Dni Goethego w Bagieńcu

Dni Goethego były organizowane w Bagieńcu jako impreza cykliczna od 1995 roku. Wszystko to z okazji wydarzenia, które miało miejsce w 1790 roku, kiedy do Bagieńca przyjechał Johann Wolfgang Goethe, słynny niemiecki poeta.
Jak głosi legenda na dzisiejsze ziemie Dolnego Śląska przybył zaproszony przez swojego protektora, księcia Sachsen-Weimar, którego pułk kirasjerów, ciężkozbrojnych jeźdźców, stacjonował właśnie w Świdnicy. Przypowieść mówi, że będąc w Bagieńcu Goethe przysiadł na skale i zamyślił się… Być może uroki wsi przyczyniły się do barwnej jego twórczości. Inna historia mówi, że wizyty poety w Bagieńcu przypisać należy pięknej kobiecie, którą Goethe odwiedzał.
Tak czy inaczej skałka na której zasiadał od razu zaczęła się liczyć w rankingu największych atrakcji regionu. Każdemu w tamtych czasach wypadało tu przyjechać i również zamyślać się na niej w romantycznej pozie. Poeta odwiedził także rezydencję położoną na wyspie.
Dla upamiętnienia wizyty wielkiego romantyka w Bagieńcu postanowiono organizować Dni Goethego, które stały się atrakcją turystyczną miejscowości. Czerwcowa impreza była przede wszystkim prezentują talentów młodych ludzi, podczas której odbywały się spektakle teatralne, koncerty poezji śpiewanej oraz wystawy sztuk plastycznych. Zazwyczaj trzydniowa, obejmowała swoim programem występy artystyczne i warsztaty dla młodzieży: literackie, dziennikarskie, fotograficzne i inne.
Obecnie, po siedmiu latach przerwy, nasza Fundacja Spichlerz Kultury wraz z Teatrem Bezdomnym z Żarowa chce przywrócić ten piękny zwyczaj. W roku 2013 odbył się Zlot Miłośników Dni Goethego podczas którego pokazany został spektakl „Faust”.
W ramach wydarzenia planujemy: plenerowe spektakle teatralne, warsztaty literackie, warsztaty teatralne, warsztaty kuglarskie, warsztaty fotograficzne, slam poetycki oraz plenery malarskie.


10-03-2014 12:12

Ogłoszenie o naborze ofert dotyczących prac wykonawczych w związku z adaptacją budynku spichlerza na potrzeby działalności Gminnego Inkubatora Produktów Lokalnych

W związku z planowanymi pracami związanymi z adaptacją budynku starego spichlerza na cele działalności Gminnego Inkubatora Produktów Lokalnych, prosimy o nadsyłanie ofert związanych z wykonaniem następujących prac:

- wymiana centralnego ogrzewania CO;

- wymiana stolarki okiennej.

Szczegóły techniczne oraz informacje o zakresie planowanych do zlecenia prac można uzyskać pod numerem telefonu (+48)601552699 . 

Oferty należy nadsyłać drogą mailową na adres spichlerzkultury@gmail.com lub dostarczyć osobiście do siedziby fundacji Bagieniec 20. 

Prezes fundacji, Violetta Mazurek


w lewo w prawo
zobacz